Truva’nın Torunları Türkler mi?

  • Çanakkale aynı zamanda Truva’nın olduğu yer biliyorsunuz.
  • Doğru, Antik Çağdan bu yana.
  • Evet, Truva Savaşının olduğu yer. Meşhur Truva Atı sembolizmi ordan geliyo. Çanakkale Meydanında da bir sembolik Truva Atı var biliyorsunuz. Şimdi İstanbul’un fethinden sonra Avrupa’da ilginç bir tartışma başlıyo. Acaba Truva’nın torunları Türkler mi diye ya da Türklerin Ataları Truvalılar mı diye. Çünkü Avrupa’nın derin hafızasında hatırlarsanız Truva Savaşı Anadolu’da oldu, bugünkü Çanakkale’de oldu ve Truva’yı gelip yıkanlar Yunan Adalarından gelenlerdi. İşte Sparta, Atina’dan o bölgeden gelenler. Anadolu topraklarında Truva’yı yerle bir ettiler. Şimdi Truva aslında o dönemde en ileri kültür ve medeniyeti temsil ediyo, ekonomik anlamda da ve Truva yıkıldığı zaman bütün bölge ağıtlar yakıyo. Böyle bir şehri böyle bir medeniyeti nasıl yok ettiniz diye yani o kadar güzel yapılmış inşa edilmiş bir kültür medeniyet. Bir anlamda Truva, Anadolu, Çanakkale medeniyeti Yunanistan tarafından, Avrupa’dan gelenler Barbarlığı temsil ediyo o dönemde ve bu tarih hep böyle yazılmıştır. Mesela Edward Gibbon’ın Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’ni okuduğunuzda, Montaigne Denemeleri’ni okuduğunuzda Avrupa Tarihi böyle inşa edilmiştir bu Truva meselesinde. Fatih İstanbul’u  fethettiği zaman rivayet olunur ki bugün Truva’nın intikamını aldık demiş Fatih. Şimdi bu çok önemli bir şey tarih perspektifi açısından niye çünkü Fatih İstanbul’u kimden aldı? Bizanslılardan aldı. Yani böyle  bir derin tarih perspektifi ile bakabilmesi Fatih Sultan Mehmet’in muazzam bir şeydir. Truva’nın intikamını bugün aldık demek bir anlamda Truva’nın vârisleri biziz demek.
  • Bu çok çarpıcı bir değerlendirme.
  • Anadolu da o dönemde milattan önce kurulmuş olan o medeniyetin bugünkü temsilcisi biziz demek. Aynı zamanda ben İstanbul’u öyle bir şehir yapacağım ki, ben Anadolu’yu öyle bir coğrafya haline getireceğim ki, tekrar burası insanlığın bir medeniyet adası haline gelecek ve hakikaten de öyle oluyor.
  • Bütün bu tarihsel süreçlerden gelen bazı önyargılar bazı eksik ve yanlış bilgiler, belki de intikam hesaplaşmalarının devam ettiği söylenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir